Historie Metody Ludmily Mojžíšové

29.1.2022

Historie Metody Ludmily Mojžíšové

Ludmila Mojžíšová pracovala jako zdravotní sestra na FTVS UK. Zde se potkávala s lidmi, kteří utrpěli poranění v pohybovém aparátu nebo jejich potíže souvisely s vadným držením těla a následným přetížením některých částí páteře. Měli problémy s bolestmi zad, ale i potíže s bolestivou menstruací, s otěhotněním, opakované potraty či bolesti při pohlavním styku. Souvislost s gynekologickými obtížemi objevila, když svými postupy dokázala pomoci kolegyni, která trpěla velmi bolestivou menstruací. Další ženy, které k ní docházely, jí děkovaly, že jim pomohla nejen s bolestmi, ale i s gynekologickými obtížemi a problémy s otěhotněním a udržením těhotenství.

Zjistila, že když tyto pacienty mobilizuje, uvolňuje určitá místa pomocí měkkých technik a masáží, dochází k ústupu funkčních poruch a k nastolení rovnováhy v pohybovém aparátu. Mobilizace slouží k nenásilnému odstranění blokád žeber ve skloubení s prsní kostí a hrudními obratli nebo blokád mezi obratli samými a tím k obnovení funkce kloubů páteře.

Léčba vychází z přesné diagnostiky a lokalizace problému konkrétního pacienta.

Ludmila Mojžíšová vypracovala soubor mobilizačních technik, dle kterého se ošetřují poruchy vzniklé v rámci jednotlivých tzv. patologických funkčních řetězců a zřetězených spasmů. Aplikací zmíněných technik dochází k nastavení rovnováhy pohybového systému, potažmo orgánových systémů uložených v místech patologií. Mimo jiné lze využít mobilizací žeber a kostrče, které obnovují kloubní pohyblivost či pružnost chrupavčitých spojů. Tyto kloubní blokády a chrupavčité dystenze narušují funkci páteře a dalších kloubů a jsou často zdrojem bolestivých stavů. Po mobilizaci dochází k obnovení funkce a k ústupu bolestí.

Součástí metody je systém aktivního cvičení, které terapeut pacienta naučí a ten pak pravidelně cvičí doma. Cvičení pomáhá posílit svaly hlubokého stabilizačního systému páteře, pánevního dna a břišního a zádového svalstva. Také prostřednictvím zlepšení dýchání může obnovit funkci vnitřních orgánů a pomáhá pracovat s některými emočními pochody (dle východních nauk je oblastí první čakry spojena s nejrůznějšími emočními pochody, které mohou být vlivem změn v tělesné schránce narušeny).