Hloubková masáž s ošetřením Trigger Point

Hloubková masáž s ošetřením Trigger Point

jedna z nejžádanějších a nejúčinnějších terapeutických masáží

Hloubková masáž s ošetřením Trigger Point je zaměřena na podkoží a fascie, na uvolnění hlubokých vrstev svalů především kolem páteře, případně v oblasti pletence dolních nebo horních končetin. Je vedena individuálně, dle aktuálních obtíží. Hloubkové uvolnění a propracování svalstva odstraňuje spasmy a obnovuje přirozenou délku svalových vláken. Při hloukové masáži se používá vyšší tlak než u klasické masáži, a to nejen tlaku rukou, ale také předloktí, loktů a jiných masážních technik uvolňujícího charakteru. 

Co mohu čekat při hloubkové masáži

Hloubková masáž využívá pro uvolnění podkoží a prohřátí jednotlivých oblastí měkkých technik, rychlejších tahů a jiných masážních hmatů dle aktuálních potřeb. Následuje palpace (vyhmatávání) spoušťových bodů, tzv. Trigger pointů a jejich postupné uvolňování klidným tlakem, který má klient možnost ovlivnit. K razanci masáže a použitým technikám i přípravkům přistupujeme vždy po dohodě, individuálně. Po celou dobu masáže, je klient masérem vyzýván ke komunikaci a instruován k tzv. prodýchávání, která účinně napomáhá s bolestí často příjemně úlevnou pracovat.

Speciální masážní prostředky používané při hloubkové masáži - přírodní oleje s kapsaicinem, extraktem z vratiče či arnikové oleje obohacené o vybrané éterické oleje svaly prokrvují, podporují látkovou výměnu a vyplavování kyseliny mléčné při svalové únavě a bolesti.

V případě, že jsou Vaše obtíže hlubšího charakteru, naši zdravotní maséři Vám doporučí své obtíže konzultovat s našimi fyzioterapeuty.

Co je Trigger point - spoušťový bod

Myofasciální trigger point, spoušťový bod je označení charakteristické změny lokálního svalového napětí určité části svalových vláken neboli snopců příčně pruhovaného svalu, ke kterému došlo vlivem přetěžování různých svalových řetězců. Jedná se o uzlík o velikosti 2-6 mm pohmatově velmi bolestivý. V místě tohoto spoušťového bodu dochází ke zpomalení metabolismu, hromadění produktů metabolismu a toto přetížení ovlivňuje následně i okolní tkáně. Dochází ke svalovým mikrozánětům. Komprese bolestivého spoušťového bodu – Trigger pointu může vyvolat přenesenou bolest, která je pro každý sval typická.

Při ošetření Trigger pointů je typická úhybová reakce, kdy má klient tendenci se odtáhnout od stimulu. Právě technika svalové kontrakce a následné relaxace (prodýchávání a oční pohyby) zvyšuje efekt uvolnění bolestivých bodů. Terapeut / masér v těchto chvílích čeká, až ucítí že daný bod pod prsty povoluje a taje, jako kdybychom přiložili prst na tabulku čokolády.

Domácí režim po hloubkové masáži s ošetřením Trigger point

Již první návštěva výrazně uleví od bolesti. Bezprostředně po hloubkové masáži může být tělo pocitově "rozbouřené". Po hloubkové masáži doporučujeme daný den klidový režim. Nedoporučuje se sportovní fyzická aktivita či pracovní nadměrná fyzická zátěž.

Hloubkovou masáž je velmi vhodné opakovat. Nejdříve po tydnu, nejobvykleji však po 14 dnech - dle aktuálního stavu a doporučení terapeuta. Dodržení doporučení významně pozitivně ovlivňuje dokončení nastartovaného ozdravného procesu a jeho udržení. 

Režim dalších návštěv je individuální, dle přetížení organismu. Nejvhodnější se ukazuje následná udržovací terapie cca 1x měsíčně či jednou za tři týdny, včetně dodržování daných doporučení.